nr oferty: 94032 / 2018-10-11
Praca dla informatyków
Network Security Senior Specialist
Umiejętności komputerowe:
Opis stanowiska:

Obecnie dla naszego klienta (branża bankowa) poszukujemy doświadczonej osoby na stanowiskoNetwork Security Senior Specialistdo zespołu Cyber Security. Zespół ten jest odpowiedzialny za identyfikację, rozwijanie i wdrażanie globalnych mechanizmów kontroli cyber-bezpieczeństwa w banku. Rola będzie w znacznym stopniu wiązała się z dostawą infrastruktury ITID (ITID) i wspierała wdrażanie technologii bezpieczeństwa w firmie.

Oferujemy:
Opis obowiązków w języku angielskim:

  • Review, analyze and document the current baseline and develop the target technology posture.

  • Perform gap analysis of the current baseline against the target architecture.

  • Evaluate, develop and apply appropriate tools to capture, analyze and model various viewpoints of the domain architecture.

  • Define metrics and methodologies to measure domain performance of applying new technologies.

  • Defining Cyber Sec control requirements for the Network technologies

  • Operating a first line of defense to ensure compliance with IT requirements

  • Implementing and maintaining an effective engagement model across all regions, global businesses, and global functions.

  • Design and drive the implementation of service offerings, capability uplifts, and process improvements to protect the bank for a continuously changing threat landscape.

Wymagania:

Oferujemy: Umowa o Pracę

Stawka: 22000pln brutto

Doświadczenie z: networking and network security, Data Network design, firewall, IDP, content management, load balancing, DDoS technologies.

Mile widziane certyfikaty: CISSP, CISA, CISM, etc.

Miejsce pracy:
Warszawa, mazowieckie, Polska
Oferta ważna:
2018-10-11 - 2018-11-10
Link do oferty: http://www.hays.pl/szukam-pracy/JOB_1137421?jobSource=XMLFeed