nr oferty: 87495 / 2018-06-13
Technical Support Specialist (CNC, Maszyny Laserowe) / Inżynier Serwisu / Application Engineer
Umiejętności komputerowe:
Opis stanowiska:

  • Feasibility study and processing verification of the customer€™s products

  • Support by the processing technology of our CNC Laser machine products to the existing customers

  • Installation and operation training of the CNC machines€™ software, program

  • Operation and processing training of the machines

  • Preparation of the proposal document for each customer

  • Preparation of the processing samples and explanation documents

  • Preparation and display of the samples and one voice sheet (technical document) for Technical Center

  • Explanation of the software, programing and machines specifications to the customers

  • Organization of the meetings with the customers regarding the CAD/CAM software installation before the delivery of the machines

  • Technical support for Sales Engineers and customers

  • Training of the new Engineers

  • Regular visits to the customers

Oferujemy:
Oferujemy:

  • Atrakcyjny system wynagrodzeń, odpowiedzialną i interesującą pracę w międzynarodowym środowisku

  • Możliwości rozwoju zawodowego

  • Samochód

Wymagania:
Wymagania:

  • Wykształcenie techniczne

  • Doświadczenie w obszarze Technical support lub serwisu urządzeń lub programming, machine instalation

  • Doświadczenie w Technical support, Customer support, Application Engineer, Programming, serwisowaniu, konserwacji oraz utrzymaniu wycinarek i maszyn laserowych lub tradycyjnych do cięcia metalowych blach - będzie dodatkowym atutem

  • Doświadczenie jako Technical Support, Customer Support, Application Engineer, Programming machines, Inżynier Serwisu

  • Prawo jazdy kat. B

  • Znajomość języka angielskiego umożliwiająca swobodną komunikację

  • Umiejętność obsługi komputera

  • Umiejętność pracy z klientem

  • Umiejętność organizacji i optymalizacji swojego czasu pracy

  • Doświadczenie:Inżynier Serwisu (Maszyn laserowych)

Miejsce pracy:
, zachodniopomorskie, Polska
Oferta ważna:
2018-06-13 - 2018-07-12
Link do oferty: http://www.jobs.pl/oferty/hays_poland_sp_z_oo_analityk_biznesowy_slaskie_20130322_094110